ایلان ماسک از هوش مصنوعی می‌ترسد و ما را هم می‌ترساند

ترس ایلان ماسک از هوش مصنوعی در حضور جک ما

در جریان کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ۲۰۱۹ که در شانگهای برگزار شد، ایلان ماسک (Elon Musk) و جک ما (Jack Ma) یک گفتگوی خوب با هم داشتند. قرار بود این ۲ چهره‌ی سرشناس دنیای فناوری درباره‌ی هوش مصنوعی با هم صحبت کنند که دوباره ایلان ماسک یادش افتاد چقدر از هوش مصنوعی می‌ترسد!

هر اندازه جک ما از هوش مصنوعی و کاربردهایش برای بشر آینده ذوق‌زده بود، ایلان ماسک مثل راسو از AI می‌ترسید. جک ما دائما می‌گفت که هوش مصنوعی و ربات‌ها می‌توانند زندگی را برای انسان راحت کنند و دیگر لازم نیست به اندازه‌ی الان‌مان کار کنیم. اما آقای ماسک از این گفت که می‌ترسد روزی اوضاع از کنترل بشر خارج شود و به نوعی ربات‌ها شورش کنند. مشخص است که ایلان ماسک از آینده‌ای که شبیه فیلم‌های علمی-تخیلی است هراس دارد.

چنان فاصله‌ای بین انسان‌ها و ربات‌ها خواهد افتاد که از نظر بزرگی، در حد و اندازه‌ی فاصله‌ی فعلی موجود بین میمون‌ها و انسان‌ها خواهد بود.

ایلان ماسک

آقای ماسک که موسس و مدیرعامل ۲ شرکت بزرگ تسلا و اسپیس ایکس است، یک اظهارنظر عجیب هم کرد. او گفت هوش مصنوعی کاری می‌کند تا روزی شبیه به میمون‌ها به نظر برسیم. در واقع او یک تشبیه ساده انجام داد که برای خیلی‌ها در فضای حقیقی و مجازی گران تمام شد. او گفت در آینده به خاطر AI چنان فاصله‌ای بین انسان‌ها و ربات‌ها خواهد افتاد که از نظر بزرگی، در حد و اندازه‌ی فاصله‌ی فعلی موجود بین میمون‌ها و انسان‌ها خواهد بود. به همان اندازه که میمون‌ها و شامپانزه‌ها درکی از انسان بودن ندارند، ما هم در آینده درکی از دنیای ربات‌های هوشمند نخواهیم داشت. قبلا درباره‌ی نظر یووال هراری راجع به هوش مصنوعی حرف زده بودم؛ اما ایلان ماسک خیلی موضع عجیبی نسبت به این قضیه دارد.

ایلان ماسک به غیر از اعلام ترس‌هایش، کارهای دیگری هم کرد | منبع عکس: Getty

او گفت هوش مصنوعی ربات‌هایی را خواهد ساخت که نه تنها به اندازه‌ی انسان باهوش هستند، بلکه به مراتب از انسان باهوش‌تر می‌شوند و دیگر نمی‌توان جلویشان را گرفت. ماسک گفت که انسان فعلی مثل یک بوت لودر بیولوژیک (Biological Boot Loader) برای ربات‌ها است؛ یعنی ما انسان‌ها داریم زمینه را برای ظهور و حکمرانی ربات‌ها آماده می‌کنیم و تنها وظیفه‌مان همین است.

این اولین بار نیست که آقای ماسک از این ترس بزرگ حرف می‌زند؛ او قبلا هم بارها ما را از عواقب ترسناک AI ترسانده بود. حتی یک‌بار گفته بود که هوش مصنوعی خیلی از کره‌ی شمالی خطرناک‌تر است. به نظر من، این ترس مثل ترس از مرگ است. ما که نمی‌دانیم بعدش چه خبر است. وقتی نمی‌دانی از چه چیزی باید بترسی، چرا باید خودت را به خاطرش اذیت کنی؟ شاید به نظر شما این تفکر یک طرز تفکر منفعلانه باشد؛ اما به نظر من بهترین راه‌حل برای مقابله با چنین فکر آزاردهنده‌ای همین است.

منبع عکس کاور این پست، سایت Getty Images است.

۰ ۰ رای
امتیاز کلی این نوشته
guest
0 کامنت
فیدبک اینلاین
دیدن تمام کامنت‌ها