نگاهی به کنفرانس اکتبر ۲۰۱۹ گوگل: معرفی پیکسل ۴ و کلی چیزهای دیگر

کنفرانس معرفی پیکسل ۴ اکتبر ۲۰۱۹

گوگل امروز یک کنفرانس جمع‌وجور برگزار کرد و بالاخره اخبار موجود را پیرامون پیکسل ۴ تایید کرد. البته تایید که چه عرض کنم؛ گوگل فقط می‌خواست بگوید که بله، گوشی جدید دقیقا عین همان چیزی که خودتان از قبل می‌دانستید. بیایید نگاهی به کنفرانس اکتبر ۲۰۱۹ گوگل بیندازیم.

اولین چیزی که معرفی شد، پیکسل بادز (Pixel Buds) بود؛ یک هدفون که به سبک هدفون‌های بی‌سیم این روزها، درون یک محفظه‌ی شارژ بی‌سیم قرار دارد و بیرون‌اش خیلی شبیه به Surface Buds است؛ با این تفاوت که دستورات حرکتی (Gesture) ندارد یا لااقل حرفی در این باره زده نشد.

ولی وقتی درباره‌ی محدوده‌ی کارکرد هندزفری در محیط بیرونی حرف زده شد، با خودم گفتم چه خوب که بالاخره محدوده کار بلوتوث گسترده‌تر شده است. مثال قشنگی را که درباره‌ی طول زمین فوتبال برای پوشش‌دهی بی‌سیم زده شد خیلی پسندیدم.

محدوده‌ی پوشش‌دهی پیکسل بادز به اندازه‌ی سر تا ته یک زمین فوتبال است.

یک لپ‌تاپ جدید به اسم Pixel Book Go معرفی شد که خیلی نازک و جذاب است. اما همین که بفهمی باز هم Chrome OS دارد، تمام هیجان‌ات از بین می‌رود. با مشخصات فنی دستگاه کاری ندارم و تنها رنگ‌هایی که برای آن اعلام شده برایم جالب هستند. حالا رنگ جاست بلک (Just Black) را یک کاریش می‌کنیم؛ چون قبلا هم چنین چیزی شنیده‌ایم؛ ولی این رنگ Not Pink را واقعا از کجا ‌آوردید؟ واقعا نات پینک؟ لامصب‌ها چرا فقط خودتان را می‌بینید و به فکر دیگران نیستید؟ مثلا آیا به این فکر کرده‌اید که ادیتور دیجی‌کالا در هنگام وارد کردن مشخصات این محصول روی سایت، از چه رنگی باید استفاده کند؟ چرا به این چیزها فکر نمی‌کنید؟!

۲ رنگ برای لپ‌تاپ Pixel Book Go معرفی شد که اولی‌اش جاست بلک بود و دومی نات پینک! فکرش را بکنید: نات پینک هم رنگ به حساب می‌آید.

گوگل در ادامه کنفرانس اکتیر ۲۰۱۹ یک اسپیکر کوچک به اسم نست مینی (Nest Mini) و یک چیزی به اسم نست وای‌فای (Nest WiFi) معرفی کرد. دومی که در واقع یک ریپیتر (Repeater) شبکه‌ی بی‌سیم است و اولی هم یک اسپیکر برای نفوذ هر چه بیشتر به اتاق‌های نشیمن. واقعا گوگل و آمازون و اپل تا کی می‌خواهند به بهانه‌ی پخش موسیقی به خانه‌های مردم بروند؟

اسپیکر نست مینی گوگل
اسپیکر نست مینی گوگل | منبع عکس: Getty

بالاخره نوبت به گوشی موبایل پیکسل ۴ و پیکسل ۴ ایکس ال رسید. انقدر از این گوشی عکس و اطلاعات بیرون آمده که کاملا می‌دانستیم چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد. این گوشی ۲ سایز دارد که یکی ۵.۷ اینچ و دیگری ۶.۳ اینچ است. بر خلاف گوشی‌های امروزی، بالای نمایشگر بریدگی (Notch) ندارد و دلیل‌اش این است که گوگل می‌خواسته کلی سنسور آن بالای صفحه بگنجاند. یک رادار هم آن بالا هست که حضور شما را حس می‌کند و با نزدیک شدن به گوشی، برای عکس‌العمل نشان دادن حاضر می‌شود. پیکسل ۴ با استفاده از همین رادار است که از قابلیت تشخیص دستورات حرکتی روی صفحه برخودار است.

بر خلاف گوشی‌های امروزی، بالای نمایشگر بریدگی (Notch) ندارد و دلیل‌اش این است که گوگل می‌خواسته کلی سنسور آن بالای صفحه بگنجاند.

جایی در کنفرانس گوگل نشان داده شد که با فشردن کناره‌های دستگاه، دستیار صوتی گوگل فعال می‌شود. هر دوی این کارها قبلا امتحان شده‌اند؛ هم فشار دادن گوشی و هم دستیار صوتی. واقعا چرا گوگل نمی‌خواهد بی‌خیال این دستیار صوتی شود؟

پیکسل ۴ یک اپلیکیشن رکوردر (Recorder) دارد که در هنگام ضبط صدا، آن را به متن تبدیل می‌کند. البته تنها دموی زبان انگلیسی نمایش داده شد و احتمالا نمی‌توان برای عمل کردن آن در زبان‌های دیگر خوش‌بین بود. این قابلیت بدون نیاز به اینترنت هم کار می‌کند.

گوگل پیکسل ۴
رنگ عجیب پیکسل ۴ | منبع عکس: Getty

باقی مراسم گوگل به توضیحاتی درباره‌ی دوربین پیکسل ۴ گذشت. دوربین این گوشی به سبک آیفون ۱۱ درون یک ماژول مربعی قرار گرفته است؛ با این تفاوت که در پیکسل ۴ تنها یک لنز عمومی و یک تله فوتو دارید و دیگر خبری از سوپر واید و این چیزها نیست. مشخص است که روی نرم‌افزار دوربین هم خیلی کار کرده‌اند و نرم‌افزار دوربین خیلی خوب و کامل است.

چیزی که در پایان کنفرانس اکتبر ۲۰۱۹ گوگل به چشم آمد، یک رنگ عجیب دیگر بود. یک نسخه‌ی لیمیتد ادیشن از پیکسل ۴ با رنگ Oh So Orange عرضه می‌شود. دارم به این فکر می‌کنم که توی این چند ساله به غیر خلق اسامی جدید برای رنگ‌های قدیمی، چه نوآوری دیگری صورت گرفته است؟

منبع عکس کاور این پست، سایت Getty Images است.

نظرتان را بگویید

avatar