موسیقی با یک هدفون خوب، دنیای ما را نقاشی می‌کند

گوش دادن موسیقی در هدفون در اتوبوس

به نظر من هدفون یکی از بهترین چیزهایی است که تا به حال ساخته شده است. حتی از تکنولوژی بروز و ابزارهای دیجیتال و گجت و این چیزها هم بهتر است. اصلا خودش مثلا پرتالی است که از یک دنیا به دنیایی دیگر پرت‌ات می‌کند. هدفونی که که روی سرت می‌گذاری خیلی خوب و ارزشمند است؛ اما من ایرفون را بیشتر می‌پسندم. هم موهای آدم را خراب نمی‌کند و هم حواس آدم به آن پرت نمی‌شود؛ منظورم این است که حس اضافه بودن به آدم نمی‌دهد. حالا چرا انقدر دارم درباره‌ی فرق بین هدفون و ایرفون روده‌درازی می‌کنم؟ راست‌اش تمام این حرف‌ها بهانه است و مقصودم چیز دیگری است.

چرا انقدر درباره‌ی خوبی‌های هدفون صحبت کردم؟ چون با هدفون می‌توانی دنیای فعلی را از زاویه‌ی دیگری تماشا کنی. اصلا نمی‌خواهم حرف فلسفی بزنم؛ چیزی هم از فلسفه سر در نمی‌آورم. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که با استفاده از این وسیله می‌توانید به شلوغی و ترافیک بی‌تفاوت باشید و دنیای دور و برتان را به شکل دیگری ببینید؟ حتما می‌دانید منظورم چیست. وقتی که آدم دارد از توی هدفون به یک ترک موسیقی خوب گوش می‌دهد، دنیایی که می‌بیند هم شکل و رنگ دیگری به خودش می‌گیرد. من خودم هر وقت به ترک چوپی کیهان کلهر گوش می‌دهم، تمام دنیا برایم قشنگ می‌شود. حالا اگر با هدفون و در حال پیاده‌روی به آن گوش بدهم که دیگر قیامت است!

دنیای ما از هارمونی تهی شده است. در عوض موزیک پر از هارمونی است و ما ذاتا عاشق ریتم و هارمونی هستیم.

استاد الهی قمشه‌ای با تصرف – پارافریز شده

اصلا من فکر می‌کنم دلیل اینکه ما دنیا را کج و کوله می‌بینیم این است که با لنز درستی به آن نگاه نمی‌کنیم. شاید به قول آقای الهی قمشه‌ای دلیل‌اش این است که دنیای ما از هارمونی تهی شده است. در عوض موزیک پر از هارمونی است و ما ذاتا عاشق ریتم و هارمونی هستیم. اصلا لازم هم نیست که به یک قطعه موسیقی گوش بدهیم. می‌توانیم توی هدفون‌هایمان کتاب صوتی یا پادکست گوش بدهیم و از راه رفتن و کار کردن لذت ببریم.

اپل ایرپادز
اپل ایرپادز از خوب‌های بی‌دردسر در میان هدفون‌ها است | منبع عکس: Unsplash

راست‌اش من بدون موزیک و اسپاتیفای نمی‌توانم کار کنم. بدون هدفون که باشم، انگار یک چیزی کم دارم. دوتا هدفون همیشه همراه‌ام هست که یکی را برای موبایل و دیگری را برای لپ‌تاپ و کامپیوتر نیاز دارم. عده‌ای هستند که فکر می‌کنند گوش دادن به موسیقی در حین کار حواس آدم را پرت می‌کند. اما من حس می‌کنم که این افراد، تا به حال شانس چشیدن چنین لذتی را به خودشان نداده‌اند. اگر یک بار در حین کار موزیک گوش کنند، دیگر بدون آن کار نمی‌کنند.

از بحث دور نشویم. موزیک گوش دادن از طریق هدفون برای من یکی بستری می‌سازد که به محیط اطراف‌ام معنای جدیدی می‌دهد. واقعا حس می‌کنم که وسط جهنم هم با شنیدن آواز محمدرضا شجریان می‌توانم این حس را داشته باشم که توی بهشت هستم. قدرت موسیقی بر من آشکار شده و برای استفاده از این لذت، به یک هدفون خوب نیاز دارم. کسی فروشگاهی سراغ ندارد که Apple Airpods قسطی بفروشد؟ حالا اگر از نوع ایرپادز پرو بود که چه بهتر!

منبع عکس کاور این پست، سایت Unsplash است.

نظرتان را بگویید

avatar