جانی هریس و مستند Borders پر از خلاقیت و جذابیت گرافیکی هستند

جانی هریس و کوله پشتی معروف‌اش در حال سفر دور دنیا

هر کسی در هر کاری یک الگو دارد. مثلا یکی می‌خواهد در آهنگسازی به کارن همایونفر اقتدا کند و دیگری از سبک بازیگری ال پاچینو تقلید می‌کند. من در فیلم‌سازی مستند، سبک و سیاق جانی هریس (Johnny Harris) را خیلی می‌پسندم. آدم خیلی معروفی هم نیست و خودش هم به این موضوع اعتراف می‌کند. قرار هم نبوده آدم معروفی بشود تا اینکه خودش سماجت به خرج داده و بعدش کار دست خودش داده است! این نکته را داشته باشید تا دوباره به آن برگردیم.

چیزی که جانی در حال حاضر به آن معروف است، ویدئوهایی است که برای مجموعه‌ی رسانه‌ای واکس (Vox) می‌سازد. واکس خیلی تیم رسانه‌ای خفنی دارد و آدم‌های خیلی حرفه‌ای در آن کار می‌کنند. جانی هریس مورد بحث ما هم به زور توانست خودش را درون تیم واکس جا کند و از ابتدا قرار نبود چنین آینده‌ای داشته باشد. او به خواب‌اش هم نمی‌دید که روزی بتواند مدیران این مجموعه را راضی کند تا او را برای فیلمبرداری مجموعه مستند مرزها (Borders) به تنهایی راهی کشورهای مختلف کنند. اما جانی توانست اعتماد آنها را جلب کند و الحق والانصاف هم خوب جواب این اعتماد را داد. کاری که جانی هریس در حال حاضر می‌کند، این است که به خرج مجموعه‌ی واکس، به کشورهای مختلف می‌رود و به سبک روزنامه‌نگارها و با دید هنری یک آرتیست از آنجا فیلم مستند می‌سازد. در زمانی که من دارم این یادداشت را می‌نویسم، جانی هریس ماجراجوی ما در حال انتشار فیلم‌های مستندی از سفرش به هند است و پیش از آن هم در کلمبیا به سر می‌برده است. واقعا سبک زندگی جالبی است؛ این که تمام زندگی‌ات را درون یک کوله‌پشتی داشته باشی و به کشورهای مختلف سفر کنی. این که سفر کردن‌ات عین کار کردن باشد و کار کردن‌ات عین زندگی خیلی جذاب است.

خیلی جذاب است که سفر کردن‌ات عین کار کردن باشد و کار کردن‌ات عین زندگی.

جانی در فیلم‌هایش از درون و هلی شات زیاد استفاده می‌کند. | منبع ویدیو: Vox

درون کوله پشتی جانی هریس پُر است از تجهیزات فیلم‌برداری و درون و لپ‌تاپ و کلی کابل و دوربین و سه‌پایه و خیلی از چیزهای دیگر. او خودش فیلم می‌گیرد، خودش ادیت می‌کند، خودش موشن گرافیک کار می‌کند و خودش هم آنها را روی کانال Vox منتشر می‌کند. مبادا فکر کنید که چنین آدمی نمی‌تواند کار حرفه‌ای تحویل بدهد؛ دیدن ویدئوهای بیرون آمده از زیر دست آقای هریس، دهان هر بیننده‌ای را باز می‌کند! او در فیلمبرداری یک خبره‌ی تمام‌عیار است و در تدوین و موشن گرافیک، یک سبک نوی جذاب دارد. همین سبک جدید جانی هریس است که او را برای من به یک الگو تبدیل می‌کند. جانی دقیقا می‌داند که قرار است چه چیزی بسازد و این را می‌توانی از ویدیوهایش هم بفهمی.

پشتکار جانی هریس همیشه برایم مثال‌زدنی بوده است. او تعریف می‌کند که شروع به کارش در تولید ویدیو به زمان بعد از دانشگاه برمی‌گردد. جانی قصه‌ی ما در همان حالی که توی یکی از سایت‌های دولتی به دنبال موقعیت کارآموزی می‌گشته، ناگهان به ذهن‌اش می‌رسد که اگر این سایت یک ویدیوی معرفی خوب داشت، بهتر می‌توانست شرایط کارآموزی را به داوطلب‌ها توضیح بدهد. همین می‌شود که به آن سایت دولتی ایمیل می‌زند و پیشنهاد می‌دهد که برایشان یک ویدیوی رایگان بسازد؛ آن هم در شرایطی که از ساختن ویدیو هیچ چیزی نمی‌دانسته است! سایت در جواب ایمیل جانی هریس، از پیشنهاد سخاوتمندانه‌ی او اسقبال می‌کند و این پیشنهاد را می‌پذیرد. جانی هم شروع می‌کند به یاد گرفتن تدوین و موشن گرافیک و ۲ هفته‌ی آزگار، از صبح تا شب توی سایت‌های آموزشی پریمیر و افترافکت ویدیو می‌بینید تا بالاخره راه می‌افتد. بعد هم زمان می‌گذارد و ویدیوی پیشنهادی‌اش را برای آن سایت دولتی می‌سازد! واقعا این ویدیو را می‌سازد!

نمایی از چهره جانی هریس که در فیلم‌هایش هم زیاد دیده می‌شود.
این کادر را در ویدیوهایی جانی زیاد می‌بینید. | منبع عکس: Vox

کمی بعد، شروع می‌کند به اپلای کردن برای شرکت‌های مختلف تا اینکه بالاخره کار در واکس برایش جذاب به نظر می‌رسد. جانی هریس در یک ویدیو توضیح داده که چطور توانست کار در بنگاه خبری واکس را به دست بیاورد. او برای اینکه بتواند نظر مدیر هنری این شرکت را جلب کند، وقت گذاشته و یک رزومه‌ی ویدیویی از خودش و توانمندی‌هایش ساخته است؛ آن هم به صورت اختصاصی برای شرکت واکس! چه چیزی می‌تواند بهتر از این باشد که یک عاشق ویدیو ساختن، خودش و مهارت‌هایش را در یک ویدیو به دیگران معرفی کند؟ یک ضرب‌المثل انگلیسی ظاهرا معروف شنیده‌ام که می‌گوید Walk your talk و فکر می‌کنم همان معادل «دو صد گفته چون نیم کردار نیست» خودمان باشد. جانی هریس تنها به حرف نگفته است که چه مهارت‌هایی دارد؛ او در عمل این مهارت‌ها را نشان داده و توانسته رای مثبت شرکت واکس را به دست بیاورد. فرمول ساده‌ای که نتایج جذابی را به همراه دارد.

دوست دختر جانی هم یک ویدیوگرافر است و خلاصه اینکه در و تخته خوب با هم جور شده‌اند.

کانال یوتوب جانی هریس کمی با زندگی کاری‌اش در واکس فاصله دارد. او در کانال شخصی از زندگی خودش فیلم می‌سازد و طرز فکرش را معرفی می‌کند. جالب است که دوست دختر جانی هم یک ویدیوگرافر است و خلاصه اینکه در و تخته خوب با هم جور شده‌اند. توصیه می‌کنم کانال جانی هریس را ببینید و مستند مرزها را هم به هیچ وجه از دست ندهید.

منبع عکس کاور این پست، سایت Renascença است.

نظرتان را بگویید

avatar