خانم ان هندلی (Ann Handley) یکی از آن آدم‌هایی است که دنیای کانتنت مارکتینگ (Content Marketing) و اینباند مارکتینگ (Inbound Marketing) به کمک آن‌ها سروشکل گرفته است. او هر چیزی که یاد گرفته، ناشی از کار و تجربه‌ی شخصی خودش بوده و حالا یکی از افراد تاثیرگذار در حوزه‌ی مارکتینگ دیجیتال است. همین چند وقت پیش بود که خیلی شانسی توانستم معروف‌ترین کتاب ان هندلی با نام همه می‌نویسند (Everybody Writes) را... ادامه مطلب »

مجله تایم (Time) معمولا اواخر سال یک نفر را به عنوان چهره‌ی سال انتخاب می‌کند؛ اما امسال یک دخترک نوجوان سوئدی که تنها ۱۶ سال دارد، به عنوان چهره‌ی سال انتخاب شده است! همین است که من و خیلی‌های دیگر تعجب کرده‌ایم. البته اولین‌ بار نیست که با این دخترک فعال محیط زیست آشنا می‌شویم. همین چند وقت پیش بود که گرتا تونبرگ (Greta Thunberg) را پشت تریبون سازمان ملل... ادامه مطلب »

مدل AIDA (با تلفظ آیدا) از قدیمی‌ترین مدل‌های مارکتینگ است که احتمالا خیلی‌ها به صورت نادانسته از آن استفاده می‌کنند. این مدل بر اساس اصول ساده‌ای کار می‌کند که برای ما آشنا هستند. برای خود من شبیه به مدل اینباند است و فکر می‌کنم که تمام این مدل‌ها به نوعی یکی هستند. البته فرق‌های ریزی هم با یکدیگر دارند که الان نمی‌خوام درباره‌اش صحبت کنم. منظور از مدل AIDA مراحلی است که یک فرد... ادامه مطلب »

به عنوان کسی که کار دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهد، همیشه به تصویری کردن داده علاقمند بوده و هستم. خیلی دوست دارم تا بتوانم داده‌ها را به شکل گزارش‌های قابل فهم دربیاورم تا بیننده بدون هرگونه توضیح اضافه‌ای بتواند از آن‌ها سردربیاورد. دنیای امروز ما پر از داده‌های بی‌معنی است و همین زیاد بودن داده یک وقت‌هایی آدم را استرسی می‌کند. نمی‌دانی باید به کدام‌شان توجه کنی و کدام را می‌توانی... ادامه مطلب »

در صحبت‌هایی که با دوست و آشنا داریم، خیلی پیش می‌آید که هنگام غیبت کردن‌هایمان بگوییم فلانی اصلا اجتماعی نیست و اصلا با دیگران گرم نمی‌گیرد. ما دوست داریم که با جمع بگوییم و بخندیم و در مقابل از آن‌ها هم انتظار داریم که با ما گرم برخورد کنند. این‌جا است که موضوع اجتماعی بودن مطرح می‌شود. ما این ویژگی اجتماعی بودن را به عنوان یک خوب مطلق و یک... ادامه مطلب »

اخیرا خبری را خواندم که می‌گفت گوگل قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - که نزدیک هم هست - جلوی نمایش تبلیغات سیاسی را در شبکه‌ی نمایشی‌اش بگیرد. یعنی گوگل قصد دارد به نوعی تیشه به ریشه‌ی خودش بزند و درهای منبع اصلی درآمدش را به روی کمپین‌های سیاسی ببندد؟ شنیدن این خبر واقعا عجیب است و هضم کردن‌اش به قوی‌ترین اسیدهای معده نیاز دارد. البته این اولین بار... ادامه مطلب »

نمی‌دانم چه شد که باز هم به صورت اتفاقی گذرم به بلاگ هاب اسپات افتاد. این روزها درباره‌ی هر چیزی که سرچ می‌کنم که یک ربطی به مارکتینگ دارد، محال است هاب اسپات را در صدر نتایج جستجو نبینم. این همان چیزی است که منجر به رهبری فکری این شرکت شده و ارادت ویژه‌ای را در من نسبت به خوش ایجاد کرده است. بگذریم، داشتم تعریف می‌کردم که خیلی یکهویی با یک... ادامه مطلب »

تقریبا بر کسی پوشیده نیست که من به دنیای فناوری علاقه دارم و این فناوری به سمت کسب‌وکار هم گرایش پیدا کرده است. راست‌اش زیاد در زمینه‌ی فناوری سلامت (Health Technology) سررشته‌ای ندارم؛ ولی خب حیطه‌ی جذابی است و جذاب بودن‌اش هم خیلی واضح است. همین که فناوری با سلامت پیوند بخورد و از دل آن‌ها چیزی بیرون بیاید، باعث می‌شود تا چشم‌های آدم برق بزند. صحبت سلامتی آدمیزاد که... ادامه مطلب »

امروز بعد از مدت‌ها سبک‌سنگین کردن مارک‌ها و مدل‌های مختلف کوله‌پشتی، به سراغ یکی از فروشگاه‌های سطح شهر رفتم. انتخاب‌ام این بود که از بین محصولات برند انیسه یک مدل را انتخاب کنم؛ ولی با خودم فکر کردم که برای یک‌بار دیگر هم به مدل‌های موجود توی مغازه نگاه کنم تا شاید چیز جدیدی نظرم را جلب کرد. به غیر از چند مدل از اس‌تی‌ام (STM) که قبلا هم چند... ادامه مطلب »

یکی از بهترین پلاگین‌های وردپرس که می‌شناسم، گرویتی فرمز (Gravity Forms) است. کار این پلاگین ساختن فرم است؛ همان فرم‌هایی که توی صفحات وب می‌بینیم و برای رساندن پیام‌مان به گوش صاحب وب‌سایت بهشان متوسل می‌شویم. گرویتی فرمز این کار را روی سایت‌های وردپرسی انجام می‌دهد و به حق می‌توان گفت که بهترین پلاگین در این زمینه است. زمانی که می‌خواهید وب‌سایت را از حالت تکراری‌اش خارج کنید و درها... ادامه مطلب »