نتفلیکس را خیلی‌هایمان می‌شناسیم. همان سرویس جهانی استریمینگ فیلم و سریال که منبع الهام سرویس‌های ایرانی مثل فیلیمو و نماوا شده است. اما نتفلیکس شرکت فناوری‌محور پیشرویی است که به خاطر روندهای کاری و فرهنگی خاص‌اش هم معروف است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شرکت از اولین شرکت‌هایی بوده است که کتابچه‌ی فرهنگ سازمانی (Culture Book) ایجاد کرد. اهالی نتفلیکس در سطح منابع انسانی به فرهنگ سازمانی توجه... ادامه مطلب »

چند وقت پیش بود که هنگام گشت و گذارهایم توی یکی از سایت‌های دانلود خارجی، با یکی از دوره‌های سایت CXL آشنا شدم. آن دوره مربوط به افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) بود و بعدها متوجه شدم CXL یکی از رفرنس‌های افزایش نرخ تبدیل در دنیا است. احتمالا زمانی که اسم سایت CXL را که می‌شنوید، ناخودآگاه توجه‌تان به آن دو حرف آخر جلب می‌شود. حق هم دارید؛ این... ادامه مطلب »

فری پیک مجموعه‌ی جذابی از ابزارهای مورد نیاز برای ارائه دادن را در اختیار من قرار داده است. منظورم از ارائه دادن، همان پرزنت (present) کردن است و برای انجام دادن این کار، به کلی المان‌های گرافیکی نیاز دارم؛ یعنی همان تصاویر پیکسلی و وکتور و آیکون و چیزهایی از این دست. خوبی مجموعه‌ی سایت‌های فری پیک در این است که تمام این المان‌ها را به صورت یک‌جا در اختیارتان... ادامه مطلب »

فکر می‌کنم اواخر سال ۹۷ بود. شرکت استارتاپی که در آن کار می‌کردم در حال تعطیل شدن بود و مجبور بودم که جای جدیدی برای کار کردن پیدا کنم. کلی جستجو کردم تا در نهایت به پیمنت ۲۴ رسیدم. آن زمان با خودم می‌گفتم این شرکت ۸-۹ سالی هست که دارد کار می‌کند و با توجه به شهرتی که بین مردم دارد، حتما جای خوبی برای رشد کردن است. شنبه‌مگ... ادامه مطلب »

قدیم‌ترها نسبت به برنامه‌نویسی حس خوبی نداشتم. حس همیشگی‌ام این بود که آن عوالم مال افراد دیگری است و من قرار نیست تحت هیچ شرایطی خودم را قاطی آن بکنم. ولی هرچه مقاومت کردم و هرچه سعی کردم بند را آب ندهم، نشد که نشد. من هم واردش شدم و متاسفانه من را هم درگیر خودش کرد. یادم هست که چند وقت پیش مطلبی نوشته بودم و در آن با... ادامه مطلب »

لابد همین ابتدای کار از خودتان می‌پرسید که مارکتر T شکل دیگر چه صیغه‌ای است؟ احتمالا برایتان کمی عجیب است که چرا باید برای اشاره به یک متخصص مارکتینگ از یک حرف انگلیسی استفاده کنیم و اصلا من این اصطلاح را از کجایم درآورده‌ام! ولی راست‌اش را بخواهید، مصطلح شدن این عبارت هیچ ربطی به من ندارد و خودم هم به تازگی با آن آشنا شده‌ام. اما کلیت قضیه خیلی... ادامه مطلب »

در روزهایی که نکبت و نحسی از سر و رویمان بالا می‌رود و به دلیل ویروس کرونا خانه‌نشین شده‌ایم، به ناچار دست به دامان سریال‌ها شده‌ام؛ سریال‌هایی که حسرت دیدن بعضی‌هایشان مدت‌ها به دل‌ام مانده بود. راست‌اش خیلی وقت بود که می‌خواستم سریال مورنینگ شو (The Morning Show) را ببینم و برایم خیلی جذاب بود که بازی ریس ویترسپون در کنار جنیفر انیستون را تماشا کنم. این سریال مهم‌ترین اثری... ادامه مطلب »

من با دیدن اسم کلیتون کریستنسن (Clayton M. Christensen) در یکی از لیست‌هایی که برای کتاب‌های خواندنی منتشر شده بود، با ایشان آشنا شدم. آقای کریستنسن کتاب معروفی به اسم معضل نوآور (The Innovator’s Dilemma) دارد که از کلاسیک‌های مربوط به کارآفرینی و بیزینس است. مدتی از آن زمان گذشت و من اسم این کتاب را در گوشه‌ای از ذهن‌ام نگه داشته بودم تا بعدا به سراغ‌اش بروم. تا اینکه روزی یک... ادامه مطلب »

چه بگویم که خاموش ماندن بهتر از حرف زدن است. ای کاش این خبر بیرون نمی‌آمد و کسی نمی‌فهمید که هواپیمای اوکراینی را به اشتباه زده‌اند. البته چه اشتباهی؟ مگر آدم می‌تواند در برابر چنین ضایعه‌ی بزرگی از کلمه‌ی اشتباه استفاده کند؟ اشتباه کردن حد و مرز می‌شناسد و نباید همیشه در مواقع ضروری به این کلمه پناه ببرد. واقعا در داغ این اتفاق چه می‌توان کرد؟ آن هم در... ادامه مطلب »

چند روزی از شروع نمایشگاه CES 2020 می‌گذرد و من با دیدن صحنه‌های مخابره‌شده از آن دوباره هوایی شده‌ام. صحنه‌های نمایشگاه جوری هستند که من را دوباره به دوران خوش گذشته پرت می‌کنند و دل‌ام می‌خواهد دوباره به آن سال‌ها برگردم. منظورم همان سال‌هایی است که کارم در ارتباط مستقیم با تکنولوژی بود و باید این دنیا را به‌طور مستمر دنبال می‌کردم. خیلی کار سختی بود و انرژی زیادی از من می‌گرفت.... ادامه مطلب »