این روزها همه سیگار را کنار می‌گذارند و ویپ می‌کشند

ویپ سیگار الکترونیکی

ویپ (Vape) یکی از چیزهایی است که الان روی دور محبوبیت است؛ مخصوصا در بین جوان‌ها و نوجوان‌ها. توی خیابان کمتر دیده‌ام؛ اما در جمع‌های خصوصی و محل کارم بارها با این صحنه روبرو شده‌ام که کسی در حال کشیدن ویپ باشد. منظورم را خیلی‌ها متوجه می‌شوند؛ اما برای آنهایی که نمی‌دانند ویپ چیست می‌گویم که منظور از ویپ، نوع جدید سیگار است که گاهی اوقات با نام سیگار الکترونیکی هم شناخته می‌شود.

خیلی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی ویپ، آن را به عنوان یک راه برای ترک سیگار معرفی می‌کنند. به نظر من، این هم از آن کلک‌های مارکتینگی شرکت‌ها است که محصول‌شان را بفروشند. وگرنه تا جایی که من فهمیده‌ام، ویپ همان نیکوتین سیگار را دارد که البته اعتیادآور است. خیلی‌های به تبعیت از چیزهایی که شنیده‌اند، می‌گویند که برای کنار گذاشتن سیگار به ویپ روی آورده‌اند. فارغ از این‌که چیز جدیدی که دست‌شان گرفته‌اند هم اعتیادآور است. حتی به نقل از سایت Hopkins Medicine خیلی از آنهایی که به قصد ترک سیگار به ویپ روی می‌آورند، بعد از مدتی هم ویپ می‌کشند و هم آن سیگار همیشگی را. خب چه کاری است واقعا؟

ویپ جوس

ویپ یکی از راه‌های شیک دسترسی داشتن به نیکوتین است. جوس‌های طعم‌داری که برای آن وجود دارند، یکی از دلایلی است که جوان‌ها به آن روی می‌آورند. هر کدام از جوس‌ها یک طعم خاص دارند و واقعا هم جذاب هستند. مثلا خود شما بدت می‌آید چیزی دود کنی که طعم وانیل می‌دهد یا طعم توت فرنگی را توی هوای اطراف‌ات پخش می‌کند؟ چیزی شیک‌تر از این وجود دارد؟

ولی به هر حال این سیگار الکترونیکی یک گجت است و داشتن یک گجت جدید، حس خیلی خوبی به آدم می‌دهد. وقتی یک بسته سیگار می‌خری و می‌کشی، فردا یا پس‌فردایش دیگر هیچ‌چیزی دست‌ات نیست؛ همه‌اش دود شده و رفته هوا. خیلی که هنر کرده باشد، تل کوچکی از خاکستر از خودش به یادگار باقی گذاشته و فیلترهایش هم که به درد کسی نمی‌خورد. اما ویپ یک گجت شیک است و به نظر من همین که می‌توانی با برق شهری شارژش کنی، خودش یکی از عوامل محبوبیت آن است. چه کسی فکرش را می‌کرد که لازم باشد سیگارت را هم با یک آداپتور برق شارژ کنی؟ قبول کنید که به عنوان گجت چیز جذابی است.

داشتن یک گجت جدید مثل ویپ، حس خیلی خوبی به آدم می‌دهد.

در تحقیقات‌ام متوجه شده‌ام که سم‌های کمتری توی ویپ هست. ولی باز هم سمومی در آن وجود دارد که گویا هنوز ناشناخته هستند. یعنی با کشیدن ویپ داری خودت را در معرض سم‌هایی قرار می‌دهی که هیچ‌کس آنها را نمی‌شناسد. این عجیب نیست؟ بگذریم، قصدم نصیحت کردن و از این دست کارها نیست.

هر چیزی دوره‌ای دارد و باید دوره‌اش سپری شود. وگرنه این سیگار الکترونیکی و Vaporizer اصلا چیزهای جدیدی نیستند و چندین سال است که توی بازار دخانیات وجود دارند. تقدیر این بوده حالا یکهویی طرفدار پیدا کنند. مساله اینجا است که خیلی از نوجوان‌ها و جوان‌ها با استفاده از ویپ به دنیای اعتیاد به نیکوتین وارد می‌شوند. ویپ راه نفوذ این ماده به بدن جوانان را باز کرده و ماجرا اینجا است که خیلی از این افراد، در ادامه به مصرف سیگار و تنباکوی واقعی روی می‌آورند.

یک جوان در ایستگاه قطار در حال کشیدن ویپ
خیلی‌ها از ویپ کشیدن به سیگار کشیدن می‌رسند. | منبع عکس: Unsplash

سرچ می‌کنم که ببینم توی کشورهای خارجی وضع به چه شکلی است و می‌بینم که آنها هم وضع بهتری از ما ندارند. خیلی از کشورهای خارجی با این مشکل مواجه شده‌اند که جوان‌هایشان علاقه‌ی بیش از اندازه‌ای به سیگارهای الکترونیکی و ویپ نشان داده‌اند و همین علاقه‌ی بیش از حد باعث شده تا استفاده از این محصولات در بعضی جاها ممنوع شود. دلیل اصلی علاقه‌ی جوان‌ها به ویپ هم این است که فکر می‌کنند ضرر کمتری دارد، طعم‌های متنوعی دارد و در بعضی مواقع، هزینه‌ی مصرف‌اش در مقایسه با سیگارهای سنتی کمتر است. به علاوه اینکه دود و بوی بد هم ندارد و حس سیگار کشیدن واقعی را به آدم نمی‌دهد.

حرف‌ام همانی است که قبلا هم گفتم. ویپ فعلا روی بورس است و باید صبر کنیم تا دوره‌اش بگذرد. من فکر نمی‌کنم که این وسیله‌ی جذاب، بیشتر از ۵ سال مهمان ما باشد.

پی‌نوشت: ما که به خودمان جسارت این کار را نمی‌دهیم تا پایان دولت‌ها را پیش‌بینی کنیم؛ لااقل درباره‌ی تاریخ انقضای ویپ که می‌توانیم اظهارنظر کنیم!

منبع عکس کاور این پست، سایت Unsplash است.

نظرتان را بگویید

avatar