اگه میای، لطفا به RSVP جواب بده

دعوت نامه و rsvp ایمیل

همه‌ی ما در ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنیم، بارها درخواست‌های جلسه یا قرارهای کاری را دیده‌ایم که به صورت رویداد تقویمی (Calendar) فرستاده می‌شوند. در این ایمیل‌ها از ما خواسته می‌شود که در یک رویداد یا جلسه شرکت کنیم. من امروز به چیزی توی یکی از همین ایمیل‌ها دقت کردم که شاید تا به حال به آن بی‌توجه بودم. یک عبارت RSVP توی ایمیل کلندری من بود که وقتی روی آن زدم، گزینه‌های Accept و Decline را مشاهده کردم. قبول یا رد کردن رویدادها را بارها انجام داده‌ام. اما این دفعه برایم سوال شد تا ببینم که این عبارت چیست و از کجا پیدایش شده است.

متوجه شدم که RSVP به نوعی مخفف کلمات یک عبارت است. این کلمه از حروف ابتدایی یک جمله‌ی فرانسوی برداشته شده که می‌گوید Répondez S’il Vous Plait و معادل انگلیسی‌اش می‌شود Please Respond. فارسی‌اش هم که دیگر مشخص است: لطفا پاسخ دهید.

rsvp از دنیای دعوت نامه کاغذی می‌آید
این عبارت از دنیای دعوت‌نامه‌های کاغذی می‌آید. | منبع عکس: The Spruce

این رسمی است که از دنیای نامه‌های کاغذی و دعوت‌نامه‌های سنتی به فضای دیجیتال آمده است. هنوز هم توی خیلی از کارت‌های عروسی خارجی این عبارت را می‌نویسند و می‌گویند که لطفا به آن جواب بدهید. با جواب دادن به RSVP برگزارکننده می‌تواند حساب و کتاب کند که برای چند نفر باید تدارک ببیند. یک نوع دیگر از این درخواست‌ها هم وجود دارد که باز در دنیای دعوت‌نامه‌های کاغذی رایج است. در این حالت عبارت Regret Only نوشته می‌شود و از فرد دعوت‌شده می‌خواهد که تنها در صورت رد کردن دعوت به آن پاسخ بدهد.

RSVP موجود در ایمیل‌ها را باید جواب داد. با جواب دادن به این گزینه می‌توانید توی تقویم‌تان ببینید که چه روزی و از چه ساعت تا چه ساعتی مشغول هستید. اگر تقویم‌تان با افراد دیگری به اشتراک گذاشته شده باشد، آنها هم می‌توانند از آزاد بودن یا مشغول بودن شما مطلع شوند. کلا این RSVP چیز ساده و خوبی است!

منبع عکس کاور این پست، سایت Unsplash است.

نظرتان را بگویید

avatar