یکی از سوال‌هایی که جدیدا در ذهن من شکل گرفته، این است که آیا ملی گرایی (Nationalism) چیز خوبی است؟ آیا وطن پرستی همیشه یک مفهوم خوب و درست است یا اینکه باید به سمت جهانی شدن (Globalization) حرکت کنیم؟ این سوال یک مقداری مورد دارد؛ از این جهت که آدم را سر ۲راهی انتخاب می‌گذارد و مجبورت می‌کند تا تنها یک مورد را انتخاب کنی. انتخاب کردن ملی گرایی... ادامه مطلب »

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation) را آنجایی درک می‌کنید که بلافاصله بعد از ثبت نام در یک سایت، ولو اینکه ساعت ۲ شب باشد یک ایمیل یا پیامک خوشامدگویی از طرف آن وبسایت برایتان فرستاده می‌شود. یا مثلا شرایطی را در نظر بگیرید که بعد از اضافه کردن چند محصول به سبد خریدتان در یک فروشگاه اینترنتی، بی‌خیال خرید کالاها می‌شوید. اما بعد از چند ساعت یا چند روز، ایمیلی از... ادامه مطلب »

سرگذشت ندیمه یکی از سریال‌هایی است که خیلی دوست‌اش دارم. توی این سریال قرار است کلی بترسم، از کله‌شق‌بازی‌های جون (با بازی الیزابت ماس – Elizobeth Moss) کیف کنم، از دست این همه حماقت سیستماتیک حرص بخورم و در کل سرگرم شوم. عجیب است که من از این همه ترس و تنش و استرس لذت می‌برم. شاید چون تمام این موارد دارند برای تعریف کردن یک داستان خوب به کار می‌روند.... ادامه مطلب »

خیلی‌ها تصور می‌کنند که مدیریت ارتباط با مشتری یا همان سی آر ام (CRM) تنها یک نرم‌افزار سازمانی است و تمام مفاهیم مربوط به مدیریت ارتباط با مشتری توسط همین نرم‌افزار قابل به بیان است. اما حقیقت کمی تا قسمتی با این موضوع فرق دارد. نرم افزار CRM تنها بخشی از پروسه‌ی مدیریت ارتباط با مشتری است و در کنار استراتژی ارتباط با مشتریان معنا پیدا می‌کند. درست‌اش این است که... ادامه مطلب »

بازاریابی B2B یک اصطلاح خاص در دنیای مارکتینگ است و در تقابل با بازاریابی B2C معنا می‌شود. احتمالا از روی عبارت بازاریابی B2B به نتیجه رسیده‌اید که در این نوع از مارکتینگ تنها سازمان‌ها هدف گرفته می‌شوند؛ جایی که هم فروشنده و هم خریدار سازمان‌ها هستند. به این دلیل که در حوزه‌ی B2B با سازمان‌ها طرف هستیم، باید بدانیم که این نوع از مارکتینگ با مشابه B2C خود تفاوت‌های فاحشی دارد. چه تفاوت‌هایی بین این... ادامه مطلب »

دوره‌ی ۳ ماهه‌ی تابستان، زمان خوبی برای گذارندن کارآموزی است. این ۳ ماه می‌تواند زمان مناسبی برای یاد گرفتن کار در شرکت‌های کوچک و بزرگ باشد و یک فارغ‌التحصیل را برای شروع زندگی کاری آماده کند. معمولا آنهایی که شروع به کارآموزی می‌کنند، تجربه‌ی زیادی ندارند و همین موضوع باعث می‌شود تا کمی کلاه سرشان برود. این جوان‌های باانگیزه به دنبال ثابت کردن خودشان هستند و می‌خواهند توان و انرژی... ادامه مطلب »

آنهایی که در فضای دیجیتال کار می‌کنند، می‌دانند که بلاگ‌نویسی خوب است و فواید بسیار زیادی دارد. در کنار بلاگ‌نویسی موضوع دیگری هم وجود دارد که به اسم گست بلاگینگ (Guest Blogging) معروف است. منظور از گست بلاگینگ همان چیزی که احتمالش‌اش را می‌دهید و می‌توان آن را به عنوان بلاگ‌نویسی مهمان ترجمه کرد. اما همان کلمه‌ی اصلی بهتر منظور را می‌رساند. در گست بلاگینگ ایده‌ی اصلی این است که... ادامه مطلب »

تقریبا از هر کسی بپرسید نظرش درباره‌ی عکس استوک چیست، جواب می‌دهد که این عکس‌ها به درد نمی‌خورند. اما با تمام حرف‌های بد و خوبی که درباره‌ی عکس‌های استوک زده می‌شود، واقعا استفاده از این عکس‌ها در برخی موارد اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان جایگزینی برای آنها پیدا کرد. درست است که قریب به اتفاق عکس‌های استوک سبک خاصی دارند و کاراکترهای به کار رفته در آنها همیشه در حال لبخند... ادامه مطلب »

در صحبت با افرادی که در حوزه‌ی تبلیغات کار می‌کنند، گاهی می‌بینم که کلمه‌های تگ لاین و اسلوگان را به جای یکدیگر به کار می‌برند. طوری که گویی این مفاهیم یک‌چیز واحد هستند و می‌توان آن کلمه‌ای را که زودتر به ذهن می‌رسد برای رساندن سریع‌تر منظور به کار برد. ولی این‌طور نیست. این کاملا کلمه‌ها با هم فرق دارند و هر یک از آنها برای اشاره به مفاهیم کاملا... ادامه مطلب »

ایندکس نشدن سایت در موتورهای جستجو به معنی مرگ است. برای کسی که تولید محتوا می‌کند یا به هر نحوی می‌خواهد دیده شود، ضروری است تا سایت‌اش در موتورهای جستجو ایندکس شوند. ایندکس شدن یا همان ثبت شدن در دیتابیس موتورهای جستجو، چیزی است که مبنای سئو (SEO) را شکل می‌دهد. برای اینکه بتوانید صفحات وب‌سایت یا وبلاگ‌تان را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که موتورهای... ادامه مطلب »